HAndzar divizija

''Ti hrvatski narode ne očekuješ svoga spasa od gavana i bogatuna...''
konjanik
Vojnik

Re: HAndzar divizija

Post Postao/la konjanik »

Veljača 07, 2008. u Hrvatskom državnom arhivu u Zg-u bilo je predstvaljanje ratnog dnevnika - knjige o ojačanoj 369. pukovniji odnosno nazivom poznatijoj 369. legionarskoj vražjoj Diviziji. Ratni put 369. je bio koliko zanimljiv toliko i čudan te tužan. To je postrojba koja je jedina od stranih na istočnom frontu dosegla sa Wehrmachtom predgrađa Staljingrada.Staljingrad - ratni dnevnik hrvatske pukovnije,autor: Z.D.

Knjiga temeljena na ratnom dnevniku 369. pukovnije tiskana je u nakladi od 500 primjeraka

Pojačana 369. hrvatska pješačka pukovnija, inače najveća postrojba Hrvatske legije u NDH, bila je jedina strana postrojba koja je s njemačkom vojskom ušla u Staljingrad 1942. godine te došla nadomak Volge. U NDH je o njoj stvaran mit, ali i do danas njezino ratovanje na Istoku izaziva zanimanje.

Nevjerojatan put
Upravo zahvaljujući i dnevniku i mnoštvu druge sačuvane dokumentacije, Pojić je rekonstruirao postrojbin put od njezina osnivanja do kraha u Staljingradu, ali i poslije, nakon zarobljavanja. Njezin ratni put bio bi i te kako dobar scenarij za pravi ratni film pun akcije te različitih zapleta i prevrata.
Do danas je nejasno čija je bila prvotna inicijativa o osnivanju Hrvatske legije i njezinu upućivanju na istočno bojište. Usto, NDH nikad nije objavio rat SSSR-u, za razliku od SAD-a i Velike Britanije, kojima je rat objavljen 14. prosinca 1941. Zato su hrvatske postrojbe bile sastavni dio tamošnje njemačke armije, a u proglasu kojim su se tražili dobrovoljci pisalo je da se ide u rat protiv boljševizma, a ne protiv SSSR-a. "zdsu1"
milosti ne tražim,niti bih je dao
Hrvatski Legionar
Rojnik
Kontakt:

Post Postao/la Hrvatski Legionar »

Hrvatina032 je napisao/la:Pravi hrvatski grb je s prvim bijelim poljem, a hrvatski branitelji sigurno se nisu borili za ovakvu banana državu, niti za ovaj grb.
Istina, ali ne smijemo pljuvati po ovom grbu jer je pod njime izginulo jako, jako puno ljudi. Ja sam apsolutno za povratak povijesnog grba, ali neću pljuvati po grbu RH.
"Dužnost vam je propovjedati istinu i progoniti laži i klevetu!"
crnostrig
Vojnik

Post Postao/la crnostrig »

Pozz, sto se tiče handžar divizije, mislim da nema nikakve veze s nama ni s NDH.
PONOSNO SRCE, VJERA U BOGA, BOG I HRVATI NIŠTA OSIM TOGA
TomislavM
Dorojnik

Post Postao/la TomislavM »

crnostrig je napisao/la:Pozz, sto se tiče handžar divizije, mislim da nema nikakve veze s nama ni s NDH.
Najgluplja izjava u ovoj temi.
VIVE LA LIBERTE!
NDH=U=srcu
Vojnik

Post Postao/la NDH=U=srcu »

crnostrig je napisao/la:Pozz, sto se tiče handžar divizije, mislim da nema nikakve veze s nama ni s NDH.
Moj prijateljski savijet tije da prvo malo čitaš i učiš i tek onda komentiraj.
Nemoj se uvrijeditit, to je samo moj savijet.
Hrvatski Legionar
Rojnik
Kontakt:

Pa zapravo i nije u pravu za sve članove divizije, ali za jedan dio njih sigurno jest. (mislim na one koji su se borili za slobodu Bosne, a ne Hrvatske)
ZliJazavac
Vojnik

Post Postao/la ZliJazavac »

Crnostig je u pravu, Hanđar divizija je uglavnom bila utičište bosanskih autonomaša a kao što je poznato, nitko iz hrvatske vlade nije bio oduševljen stvaranjem te postrojbe.

Zato mislim da je nebi tribalo spominjat više od bilo koje druge SS jedinice
Hrvatski Legionar
Rojnik
Kontakt:

Nije bilo baš toliko autonomaša, ali Poglavniku ipak nije bilo drago da jedinica od 15 000 ljudi isključivo islamske vjeroispovijesti djeluje u Bosni, jer ako 15 000 koji imaju 100x bolje naoružanje od Ustaša pokuša napraviti pobunu na prostoru NDH, to ne bi bilo dobro. Zato je u jedinicu prebačeno oko 3 000 katolika kako bi se malo promijenio vjerski sastav divizije.

Ali ne treba sad zbog tog jednog dijela ljudi oblatiti čitavu SS Handžar postrojbu, a pogotovo ne islamske Hrvate, koji su svoje hrvatstvo dokazali na svim ratištima, a posebno oni koji su bili pripadnici Crne Legije ili seoske vojnice u Fazlagića Kuli.
Matan Livnjak
Vojnik

Post Postao/la Matan Livnjak »

igormalleg je napisao/la:
U koju ruku je u pravu? :shock:
U desnu.

Kao:
a)Veliki dio handžar divizije se borio za autonomiju bosne
b)Handžar je bio pod njemačkom "komandom", onda bi dakle mogli reći i da je Princ Eugen jednak handžaru, no nemožemo jer je i princ eugen i handžar bio pod sastavom njemačkem, ne hrvatske. Dakle nisu hrvatske postrojbe bez obzira na broj Hrvata u njima.
c)SS divizije su također i radile zločine koji su naposljetku padali na grbaču NDH
d)Nemam ništa protiv SS, dapače, jako cijenim samo govorim ono što je istina
....čuvari zagrebačke časti, katoličke crkve i cijele Hrvatske....
URC - Oficir s ružom...
Pojest', popit', pojebst' i na kraju se potuć'
slika
Jimmy88
Vojnik

Post Postao/la Jimmy88 »

Matan Livnjak je napisao/la:
U desnu.

Kao:
b)Handžar je bio pod njemačkom "komandom", onda bi dakle mogli reći i da je Princ Eugen jednak handžaru, no nemožemo jer je i princ eugen i handžar bio pod sastavom njemačkem, ne hrvatske. Dakle nisu hrvatske postrojbe bez obzira na broj Hrvata u njima.
c)SS divizije su također i radile zločine koji su naposljetku padali na grbaču NDH
u Princ Eugen nije bilo Hrvata
Meine Ehre heißt Treue
ZliJazavac
Vojnik

Post Postao/la ZliJazavac »

Danas svi pričaju o tom Handžaru ka da je to bilo neznam šta. Da me nebi vi krivo razumili, ja cjenim sve one koji su se borili protiv usranog komunizma ali taj Handžar je u najboljem slučaju "sumnjiv".
Matan Livnjak
Vojnik

Post Postao/la Matan Livnjak »

Jimmy88 je napisao/la: u Princ Eugen nije bilo Hrvata
Pročitaj dobro šta sam napisao onda daj zaključak. Dodao bi tu još i 23. SS brdsku diviziju "Kama".
....čuvari zagrebačke časti, katoličke crkve i cijele Hrvatske....
URC - Oficir s ružom...
Pojest', popit', pojebst' i na kraju se potuć'
slika
NDH=U=srcu
Vojnik

Post Postao/la NDH=U=srcu »

U desnu.

Kao:
Puno hvala na objašnjenju.
Zato i volim ovaj forum, puno se toga zanimljivoga nauči. "zds2"
Jimmy88
Vojnik

Post Postao/la Jimmy88 »

Jimmy88 je napisao/la: u Princ Eugen nije bilo Hrvata
Pročitaj dobro šta sam napisao onda daj zaključak. Dodao bi tu još i 23. SS brdsku diviziju "Kama".
Ja sam to tako razumijo ,da je bilo hrvata,ispravi me ako se varam.
Meine Ehre heißt Treue
crnostrig
Vojnik

Post Postao/la crnostrig »

Zašto je glupa moja izjava, evo Matan Livnjak vam je pravo objasnio i ja to gledam tako, za mene to nije bila Hrvatska vojska, a općenito o muslimanima je najbolju izjavu dao Maks Luburić u Torontu u čuvenom govoru!!
PONOSNO SRCE, VJERA U BOGA, BOG I HRVATI NIŠTA OSIM TOGA
Odgovorite