HAndzar divizija

''Ti hrvatski narode ne očekuješ svoga spasa od gavana i bogatuna...''
Odgovorite
gatuzo

HAndzar divizija

Post Postao/la gatuzo »

sta mislite o toj jedinici jer je bila poznata kao "muslimanska" jedinica?
JureFrancetic
Vojnik
Kontakt:

Post Postao/la JureFrancetic »

Moje misljenje je da su oni isto tako ustase ko i svi drugi hrvati...
NEK ME PSUJU, NEK ME PLJUJU, KRV MOJU MOGU PITI, AL ZA USTASE UVIJEK CU BITI.

AMEN.
TomislavM
Dorojnik

Post Postao/la TomislavM »

Jedinica od koje su partizani bježali kao od kuge. Šteta što se raspala.
sova
Vojnik

Post Postao/la sova »

Jedinica je bila pod njemackim zapovjedništvom, tako da je ljudstvo vecinom prisilno prebaceno iz domobranskih postrojba jer su vojnici radije služili u postrojbama NDH nego u njemačkom SS-u
Emigrant
Vojnik

Post Postao/la Emigrant »

sova je napisao/la:Jedinica je bila pod njemackim zapovjedništvom, tako da je ljudstvo vecinom prisilno prebaceno iz domobranskih postrojba jer su vojnici radije služili u postrojbama NDH nego u njemačkom SS-u
Ne bih se slozio sa tom tvrdnjom.I u to vrijeme ljudi su trazili posao koji se bolje placa.Normalno da se vise placala sluzba u SS-u nego u redovnim postrojbama NDH,tako da se u prvom naletu javilo,ako se ne varam,oko 15000 dobrovoljaca,mahom iz Bosne.Razlog tomu je bilo Himmlerovo obecanje da ce se 'Handzar' Divizija boriti u Bosni protiv komunista,sto je bio jos jedan plus,jer su dobrovoljci ocekivali da nece sluziti daleko od svog grada ili sela.Tek kasnije pocelo se sa tzv. 'prisilnim' mobilizacijama,kad je postalo ocito da nema nista od sluzenja blizu kuce,jer je Njemacka trebala svo dostupno ljudstvo za borbu protiv komunista u drugim dijelovima Europe...
"Gospodo, ja sam Hrvat i hrvatski nacionalist, i ne samo da sam ja Hrvat i hrvatski nacionalist, nego su bosanski muslimani kao cjelina Hrvati, dio hrvatskog naroda"
Džafer-beg Kulenović
TomislavM
Dorojnik

Post Postao/la TomislavM »

Hanđar divizija se raspala a njeno ljudstvo je većinom otišlo u ustaške zdrugove. Jedna njena preostala jedinica je sudjelovala u Batinskoj bitci 1945.
VIVE LA LIBERTE!
Emigrant
Vojnik

TomislavM je napisao/la:Hanđar divizija se raspala a njeno ljudstvo je većinom otišlo u ustaške zdrugove. Jedna njena preostala jedinica je sudjelovala u Batinskoj bitci 1945.
Hvala na informaciji o Batinskoj bitci.Sto se tice sudbine Handzar divizije,ne bih rekao da se raspala,nego je doslo do smjene ljudstva u njoj.Naime,kada je 1945.postalo ocito da cemo igubiti rat,vojnicima Divizije dana je mogucnost da se vrate kucama kako bi se ukljucili u obranu Bosne i ostalih djelova Hrvatske ili da ostanu u Diviziji.Velika vecina je izabrala prvu opciju,tako da su na njihovo mjesto dosli(vecinom)Njemci.Naravno,time je drasticno smanjen broj ljudi u Diviziji(sa 21000 na svega nekoliko tisuca).Sluzbeni kraj Divizije je 8.Svibnja 1945.,kada se predala Britancima.
"Gospodo, ja sam Hrvat i hrvatski nacionalist, i ne samo da sam ja Hrvat i hrvatski nacionalist, nego su bosanski muslimani kao cjelina Hrvati, dio hrvatskog naroda"
Džafer-beg Kulenović
Delko Bogdanic
Vojnik

Ljudi moji....

Post Postao/la Delko Bogdanic »

Konstruktivni argumenti, misljenja i slicno a ne ovakvo prepucavanje! Za moj pojam, stvaranje spomenute divizije nikad nije pozdravljeno od Hrvatski vlasti. Stvaranje te divizije je islo na ruku onih "autonomasa" u Bosni koji su zeljeli da Njemci stvore proektorat "BiH" s time da se "BiH" oduzme od NDH. Dakle, stvaranje "Handzar" i "Kama" divizija je islo na ruku samo Njemcima i onom sloju muslimana koji nisu zeljeli vise ostati u NDH. Dakle, stetno za Hrvatsku.
Emigrant
Vojnik

Re: Ljudi moji....

Delko Bogdanic je napisao/la:Konstruktivni argumenti, misljenja i slicno a ne ovakvo prepucavanje! Za moj pojam, stvaranje spomenute divizije nikad nije pozdravljeno od Hrvatski vlasti. Stvaranje te divizije je islo na ruku onih "autonomasa" u Bosni koji su zeljeli da Njemci stvore proektorat "BiH" s time da se "BiH" oduzme od NDH. Dakle, stvaranje "Handzar" i "Kama" divizija je islo na ruku samo Njemcima i onom sloju muslimana koji nisu zeljeli vise ostati u NDH. Dakle, stetno za Hrvatsku.
Hrvatskoj vlasti stvaranje Handzara nije bilo po volji,uglavnom iz razloga sto se pribojavala da ce dosta vrhunski vojno obrazovanih Domobrana i Ustasa preci u SS(uglavnom zbog osjetno vecih nadnica).
U pravu si kada kazes da su 'autonomasi' pokusali iskoristiti stvaranje divizije kako bi propagirali svoja uvjerenja,sto je bilo izrazito stetno za NDH.Jedan od vodja te grupe je bio divizijski imam Muhamed Pandza.
Takodjer,jako puno komunista se javilo u redove Handzara kako bi vrsili diverzije i time ne samo nastetili Diviziji,nego i ugledu Hrvatske i njenih vojnika.Koliko znam,Poglavnik je najvecu primjedbu imao prilikom izbora imena 'Handzar',posto je on osobno zelio ime 'Ustasa' za jedinicu.
Džafer-beg Kulenović
Hrvatski Legionar
Rojnik
Kontakt:

Post Postao/la Hrvatski Legionar »

Nekoliko mojih predaka je bilo u Handžaru i bili su čisti Hrvati Katolici da ne biste mislili da se Handžar sastojao samo od Hrvata Muslimana :wink:
"Dužnost vam je propovjedati istinu i progoniti laži i klevetu!"
cooperator_veritatis
Vojnik

Post Postao/la cooperator_veritatis »

ok...moram i ja malo...

emigrantu, ono sto ti je darius pokusao reci itekako ima veze s temom jer si se vec u startu dotakao motivacije za pristup toj diviziji...a posto su veliki broj pripadnika te divizije cinili muslimani on ti je sazeto u direktnim jasnim rijecima dao do znanja kako i cim su motivirani i nastrojeni. a arape je spomenuo kao jedan aktuelni primjer posto ih se sad izolira i oduzimaju im se bos. putovnice a za vrijeme rata su bili najuvoznija mudzahidinska roba...vrijeme osmanlija ti je spomenuo...ustase...ja cu jos nadodati jugoslaviju i cetnike...jer ovdje nitko ne spominje da je znatan broj muslimana bio i u cetnicima...u ustasama su bili zato sto ih je vlada NDH dobro placala...a sad sinovi i unuci tih ustasa su kao fol najveci antifasisti...nekad turcin, prekjucer hrvat, jucer jugosloven, danas bosnjak, sutra tko zna sto...ja ih vise ne mogu i ne zelim pratiti i zato shvacam sve one koji ih standardno nazivaju balijama jer tad zaista ne mogu pogrijesiti. (cast iznimkama koje potvrdjuju pravilo)
Darius
Dorojnik

Post Postao/la Darius »

cooperator_veritatis je napisao/la:ok...moram i ja malo...

emigrantu, ono sto ti je darius pokusao reci itekako ima veze s temom jer si se vec u startu dotakao motivacije za pristup toj diviziji...a posto su veliki broj pripadnika te divizije cinili muslimani on ti je sazeto u direktnim jasnim rijecima dao do znanja kako i cim su motivirani i nastrojeni. a arape je spomenuo kao jedan aktuelni primjer posto ih se sad izolira i oduzimaju im se bos. putovnice a za vrijeme rata su bili najuvoznija mudzahidinska roba...vrijeme osmanlija ti je spomenuo...ustase...ja cu jos nadodati jugoslaviju i cetnike...jer ovdje nitko ne spominje da je znatan broj muslimana bio i u cetnicima...u ustasama su bili zato sto ih je vlada NDH dobro placala...a sad sinovi i unuci tih ustasa su kao fol najveci antifasisti...nekad turcin, prekjucer hrvat, jucer jugosloven, danas bosnjak, sutra tko zna sto...ja ih vise ne mogu i ne zelim pratiti i zato shvacam sve one koji ih standardno nazivaju balijama jer tad zaista ne mogu pogrijesiti. (cast iznimkama koje potvrdjuju pravilo)
To je tako brate , i tako sam i mislio hvala !!!
dane-croatia
Podurednik
Kontakt:

Post Postao/la dane-croatia »

Dio Muslimana je možda takav kako kažeš, ali dobar dio i nije takav. Zato ja ne bi uzimao jednake stavove prema svim Muslimanima, nego bio naprosto prihvatio činjenicu kako je dio njih uz nas, dio njih nije ni protiv ni za, a dio je na žalost protiv nas.
cooperator_veritatis
Vojnik

Post Postao/la cooperator_veritatis »

dane-croatia je napisao/la:

Dio Muslimana je možda takav kako kažeš, ali dobar dio i nije takav. Zato ja ne bi uzimao jednake stavove prema svim Muslimanima, nego bio naprosto prihvatio činjenicu kako je dio njih uz nas, dio njih nije ni protiv ni za, a dio je na žalost protiv nas.
dane...ti malobrojni muslimani sto su uz nas su iznimke...veoma rijetke iznimke...evo uzmi ovaj nas forum...469 clanova...od tih 469 je jedan musliman koliko sam mogao primjetiti...to je dakle ispod 0,33% ...a i taj postotak je vec daleko iznad onog u realnosti...mi ovdje imamo ibru koji na jednom mjestu kaze "men je svejedno koje sam nacionalnosti, vazno mi je samo da sam musliman" ...a na drugom mjestu "tako mi alaha, hrvat sam"...to je jedan mali primjer bez da zelim njemu nesto predbacivati...momak je vjerojatno ok i neka ga ali necu ja zbog tih skoro neprimjetnih iznimki cijeli svoj narod voditi u propast nekakvom pro-muslimanski obzirnom politikom...to je ludost...ti zivis u zagrebu i mislis kako su oni nase cvijece koje treba njegovati...pozvao bih te u sarajevo ili drugdje u bosni gdje su hrvati tako brzo postali manjina...a mogu ti dati i linkove gdje mozes malo citati o nasem cvijecu i njihovom odnosu prema nama...da li zivis u takvom dijelu bosne pa budes svjedokom kako muslimanska djeca psuju sve zivo i mrtvo katolickom sveceniku koji ceka na autobusnoj stanici...ili da moras obavljati neke formalnosti a svugdje od tebe prave budalu i salju te od ustanove do ustanove da pribavljas nepostojece stvari a musliman dodje sa nenormalnim zahtjevom i bez icega pa mu se sve odobri...kad bi samo par dana bio svjedokom takvog tretiranja upitao bih te ponovo sta mislis o njima...vrijeme je da se hrvatski narod deiluzionira i konacno shvati da mu je prije svega bog saveznik...a da bi on to i ostao trebamo ostati dosljedni i vjerni nasim vrijednostima i ne prodavati se nekakvim ljigavcima i prevarantima jer inace sklapamo pakt sa zlom.
Emigrant
Vojnik

Zahvaljujem na odgovoru,to je ono sto se naziva zdravom i otvorenom diskusijom.Nazalost,Dariusa sam kulturno zamolio da objasni svoj post dva puta,medjutim,on to nije uspio ili nije htio.
O muslimanima svako od nas ima svoje misljenje.Ispravio bih te ipak u jednoj cinjenici.Naime,u cetnicima je bilo svega nekoliko desetina muslimana(najbolja literatura vezana uz to je knjiga 'Vojska za jedno ljeto',autor je na knjizi radio vise od 10 godina).Oni su(naravno)bili dosta koristeni u propagandne svrhe od strane cetnicke komande,tako da je jedan od njih(Mustafa Mulalic)cak bio jedan od najblizih Mihailovicevih suradnika.Usprkos tome,njihov broj,kao sto sam rekao,nikad nije presao nekoliko desetina,te se moze reci da je bilo puno vise katolika u cetnicima.Jedan od najzloglasnijih je bio Zvonko Vuckovic Feliks,zapovjednik 1. ravnogorskog korpusa.Ne smijemo zaboraviti da je sluzbeni naziv cetnika bio 'Jugoslavenska vojska u otadzbini',tako da je i nemali broj pro-jugoslavenskih Hrvata pao na tu foru.
Sto se tice onoga o muslimanima,'prvo Turcin,pa Hrvat,pa Jugoslaven,...',slazem se s time da ih se dosta okretalo kako vjetar puse.Medjutim,nesmijemo zaboraviti da su nam i katolicke crkve nedjeljom na misi pune onih velikih Hrvata koji su do jucer nosili knjizice KPJu u dzepu i kunuli se da su Jugoslaveni od rodjenja.
Džafer-beg Kulenović
Odgovorite