Hrvatska kuna u doba NDH

''Ti hrvatski narode ne očekuješ svoga spasa od gavana i bogatuna...''
Maksovac
Vojnik

Hrvatska kuna u doba NDH

Post Postao/la Maksovac »

Imao sam priliku vidjeti prije nekoliko dana Hrvatsku kunu iz NDH,djed mi je pokazao i objasnio kako je 41. ta kuna vrijedila kao danasnji KM,negdje kao 4 ovdasnje kune.Vidio sam novcanice od 5000,1000,i 500 kn.Vece su nego sadasnje i s natpisima -Nezavisna Drzava Hrvatska- te -Hrvatska Narodna Banka-Na svakoj je nas povjesni grb iznad kojeg se podize -U-.
Za razliku od dinara,kuna je ocigledno,bar po izgledu bila bogatija...
45. kad je jugoslavija dosla,1000 kuna se mjenjalo za 7 dinara...sramota...
Za Dom Spreman!
slika
Pavelića_vojnik
Vojnik

Re: Hrvatska kuna u doba NDH

Post Postao/la Pavelića_vojnik »

Ta kuna nikako nije mogla vrijediti kao današnje 4 kune već upravo suprotno. Inflacija je bila puno veća a dokaz tome je tiskanje novčanica većih vrijednosti od npr. 5000 kn.
SoKoL
Dorojnik

Post Postao/la SoKoL »

Maksovac je napisao/la:Imao sam priliku vidjeti prije nekoliko dana Hrvatsku kunu iz NDH,djed mi je pokazao i objasnio kako je 41. ta kuna vrijedila kao danasnji KM,negdje kao 4 ovdasnje kune.Vidio sam novcanice od 5000,1000,i 500 kn.Vece su nego sadasnje i s natpisima -Nezavisna Drzava Hrvatska- te -Hrvatska Narodna Banka-Na svakoj je nas povjesni grb iznad kojeg se podize -U-.
Za razliku od dinara,kuna je ocigledno,bar po izgledu bila bogatija...
45. kad je jugoslavija dosla,1000 kuna se mjenjalo za 7 dinara...sramota...
I na taj način se juga jako jako obogatila!
www.ustaskipokret.com www.krugovalvelebit.com www.airsoft.hr

http://www.youtube.com/user/MarkoZDSakaSoKoL

Hrvatski vojnik jest uviek vitez.Takav je bio,takav mora biti sada i takav će ostati za svu budućnost.

ZA DOM SPREMAN I DOMOVINI VJERAN!
ADI
Vojnik
Kontakt:

Post Postao/la ADI »

Imao sam i ja tu cast vidjeti 1000 kuna iz NDH,prijatelj moga tate ju prodavao za danasnji 500 eura :D
Ultra Yomus Valencia
Ultras not red!!!!

http://www.valencia-balkan.com
Pavelića_vojnik
Vojnik

ADI je napisao/la:Imao sam i ja tu cast vidjeti 1000 kuna iz NDH,prijatelj moga tate ju prodavao za danasnji 500 eura :D
novčanica od 500 kuna iz 1943. postiže i veće cijene.
SoKoL
Dorojnik

Post Postao/la SoKoL »

Kovanica od 5 kuna iz 34. godine kaj se radila u Budimpešti. U mađarskom logoru Janka pusta dođe 250 eura!!!
Videl sam za Gospu u Vukovine. "zds2"

Hrvatski vojnik jest uviek vitez.Takav je bio,takav mora biti sada i takav će ostati za svu budućnost.

ADI
Vojnik
Kontakt:

Post Postao/la ADI »

Pavelića_vojnik je napisao/la:
ADI je napisao/la:Imao sam i ja tu cast vidjeti 1000 kuna iz NDH,prijatelj moga tate ju prodavao za danasnji 500 eura :D
novčanica od 500 kuna iz 1943. postiže i veće cijene.
Da znam ali u drugim zemljama ja ipak zivim u Bosni gdje se nema novaca toliko da se kuna iz doba NDH placa preko recimo 1000 eura mislim da je to maksimalna cijena za kupovinu staroga novca u Bosni :mrgreen:
Ultra Yomus Valencia
Ultras not red!!!!

http://www.valencia-balkan.com
Darmstadt
Vojnik

Post Postao/la Darmstadt »

Moramo osigurati postojanje našeg hrvatskog naroda naroda i budućnost za našu dicu!
Pavelića_vojnik
Vojnik

SoKoL je napisao/la:Kovanica od 5 kuna iz 34. godine kaj se radila u Budimpešti. U mađarskom logoru Janka pusta dođe 250 eura!!!
alkohol radi čuda.

http://images.google.de/imgres?imgurl=h ... e%26sa%3DG
Filip
Vojnik

Post Postao/la Filip »

Majko mila, ja sam preko aukcije kupio 2 novčanice od 5000 kuna iz NDH, sve skupa za manje od 50 HRK.
zummann
Urednik

Post Postao/la zummann »

Filip je napisao/la:
Majko mila, ja sam preko aukcije kupio 2 novčanice od 5000 kuna iz NDH, sve skupa za manje od 50 HRK.

Ovdje se Filipe,spominju kolekcionarski primjerci novčanica N.D.H..Rieč je o posebnim predmetima,koji su zbog rietkosti vrlo cienjeni kod modernih kolekcionara predmeta iz N.D.H.,prie svega numizmatičara.
Nikad ne prestati vikati već sipati bijes,
kao što vulkan riga lavinu.
U noćima mračnim bit gorući krijes,
što svijetli daleko,daleko u daljinu....
SoKoL
Dorojnik

Post Postao/la SoKoL »

Pavelića_vojnik je napisao/la:
SoKoL je napisao/la:Kovanica od 5 kuna iz 34. godine kaj se radila u Budimpešti. U mađarskom logoru Janka pusta dođe 250 eura!!!
alkohol radi čuda.

http://images.google.de/imgres?imgurl=h ... e%26sa%3DG
Napisal sam 5 kuna (petkuna), a ne 500 kuna (petstotinakuna), zamisli, bil sam trijezan tamo!

CrniLegijonar86
Vojnik

Post Postao/la CrniLegijonar86 »

Ja sam kopacuci po djedovom ormaru nasao smotuljak novcanica iz ndh neznam sad koliko ih je tocno bilo i dao sam starom da se raspita za cijenu ali ih nisam imamo namjeru prodat. Navodno je taj lik koji je imo namjeru kupit ih davao neke bezevznu cijenu od 100 kuna za novcanicu od 1000 kuna.To me je bas iznenadilo jer sam ocekivo puno vise s obzirom da su novcanice (neke) neostecene te se na njima vidi svaki detalj! Te je navodno htio kupit novcanicu od 1 kune za 10 kuna pravdajuci se da nisu tako rijetke te da je to najvisa cijena. Nacuo sam da su te novcanice rijetke te da se moze postena svota zaradit na njima pa ako neko zna neku pribliznu cijenu neka javi ali nemam namjeru prodavat. I ako neko zna takoder cijenu novcanice iz austro ugarske (1912) minimalno ostecena.
.....ko je reko ubio ga ćaća da se CRNA LEGIJA ne vraća.......
Maksovac
Vojnik

Post Postao/la Maksovac »

pa onda,ako su tako rijetke,kolika bi mogla biti cijena?
Za Dom Spreman!
slika
vonDocktor
Dorojnik

Post Postao/la vonDocktor »

CrniLegijonar86 je napisao/la:Ja sam kopacuci po djedovom ormaru nasao smotuljak novcanica iz ndh neznam sad koliko ih je tocno bilo i dao sam starom da se raspita za cijenu ali ih nisam imamo namjeru prodat. Navodno je taj lik koji je imo namjeru kupit ih davao neke bezevznu cijenu od 100 kuna za novcanicu od 1000 kuna.To me je bas iznenadilo jer sam ocekivo puno vise s obzirom da su novcanice (neke) neostecene te se na njima vidi svaki detalj! Te je navodno htio kupit novcanicu od 1 kune za 10 kuna pravdajuci se da nisu tako rijetke te da je to najvisa cijena. Nacuo sam da su te novcanice rijetke te da se moze postena svota zaradit na njima pa ako neko zna neku pribliznu cijenu neka javi ali nemam namjeru prodavat. I ako neko zna takoder cijenu novcanice iz austro ugarske (1912) minimalno ostecena.
hrvatski povijesni muzej ti daje 100kn po novcanici(mislim za one od 1000 i 5000)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti mi ćemo ga držati" VASI PRADJEDOVI
Odgovorite