Koliko jest bilo članova i ratnika Ustaške vojnice?

''Ti hrvatski narode ne očekuješ svoga spasa od gavana i bogatuna...''
BojnikDevcic
Vojnik

Koliko jest bilo članova i ratnika Ustaške vojnice?

Post Postao/la BojnikDevcic »

Zanima me stvaran broj ustaša, ne zanimaju me domobrani, hrvatski legionari iz 369.,373. te 392. divizije, ne zanimaju me kasnije Hrvatske Oružane Snage u Vrančićevim uniformama od plavog sukna, nego Ustaška vojnica.

Navodno su ustaške bojne bile numerirane rimskim brojevima te ih je bilo oko četrdeset.

Imamo li neki naš izvor o tome?

Nailazio sam na brojku od 25 pa do 75 000 na vrhuncu.

Ipak su ustaše bila svojevrsna elita. Koliko sam čitao, čak su i taktički bili razmješteni u posadama zbog dizanja morala domobranima i oružnicima koji su često čekali prvu priliku da pobjegnu ili se predaju neprijatelju.

Unaprije vam hvala, braćo.

Također, neke detaljnije informacije o Ličkoj ustaškoj bojni pod zapovjedništvom Ivana Devčića Pivca.
Hrvatski Legionar
Rojnik
Kontakt:

Re: Koliko jest bilo članova i ratnika Ustaške vojnice?

Post Postao/la Hrvatski Legionar »

BojnikDevcic je napisao/la:Zanima me stvaran broj ustaša, ne zanimaju me domobrani, hrvatski legionari iz 369.,373. te 392. divizije, ne zanimaju me kasnije Hrvatske Oružane Snage u Vrančićevim uniformama od plavog sukna, nego Ustaška vojnica.

Navodno su ustaške bojne bile numerirane rimskim brojevima te ih je bilo oko četrdeset.

Ipak su ustaše bila svojevrsna elita. Koliko sam čitao, čak su i taktički bili razmješteni u posadama zbog dizanja morala domobranima i oružnicima koji su često čekali prvu priliku da pobjegnu ili se predaju neprijatelju.

Također, neke detaljnije informacije o Ličkoj ustaškoj bojni pod zapovjedništvom Ivana Devčića Pivca.
Iz koje godine ti trebaju informacije o broju Ustaša?
"Dužnost vam je propovjedati istinu i progoniti laži i klevetu!"
Hrvatski Legionar
Rojnik
Kontakt:

Ukupno je Hrvata godine 1944.-1945. u kopnenim snagama bilo 258.100, ali teško je sad reći koje su divizije bile ustaške, a koje domobranske.
BojnikDevcic
Vojnik

Hrvatski Legionar je napisao/la:
BojnikDevcic je napisao/la:Zanima me stvaran broj ustaša, ne zanimaju me domobrani, hrvatski legionari iz 369.,373. te 392. divizije, ne zanimaju me kasnije Hrvatske Oružane Snage u Vrančićevim uniformama od plavog sukna, nego Ustaška vojnica.

Iz koje godine ti trebaju informacije o broju Ustaša?
1942., 1943. eventualo. Nikakve primjese domobranstva me ne zanimaju. Prave, pravcate ustaše.
Hrvatski Legionar
Rojnik
Kontakt:

1942. ih je bilo samo 24.000, a domobrana, legionara i ostalih oko 120.000. S tim da je na vojničkoj obuci bilo 28.000 novaka, kasnije su neki prešli u domobrane, a neki u Ustaše. Bilo je 25 ustaških bojni, te 10 bojni u postrojavanju, a 1943. su postojale 32 ustaške bojne, prometni zdrugovi itd.

I samo još nešto; nisu prave pravcate nego pravi pravcati Ustaše, Ustaša je imenica muškog roda :wink:
BojnikDevcic
Vojnik

Hrvatski Legionar je napisao/la:1942. ih je bilo samo 24.000, a domobrana, legionara i ostalih oko 120.000. S tim da je na vojničkoj obuci bilo 28.000 novaka, kasnije su neki prešli u domobrane, a neki u Ustaše. Bilo je 25 ustaških bojni, te 10 bojni u postrojavanju, a 1943. su postojale 32 ustaške bojne, prometni zdrugovi itd.

I samo još nešto; nisu prave pravcate nego pravi pravcati Ustaše, Ustaša je imenica muškog roda :wink:
Zahvaljujem Ti na ovom postu brate, to sam trebao.

Lijepo, pregledno i jasno.

Lijepi pozdrav :wink:

Ako itko ima neke informacije o Ličkoj ustaškoj bojni, bio bih zahvalan.

"zds2"
LEGIONARI
Podurednik

Post Postao/la LEGIONARI »

Nu, evo nešto sam našao u svom arhivu a neznam gdje i kad sam to skinuo.

Ustaška vojnica

Ustaška vojnica ima svoje koriene u Ustaškoj vojsci koju je Ante Pavelić u razdoblju od 1933. do 1937. godine stvorio u emigraciji u Italiji. Talijani su 1937. godine prisilno zatvorili sve logore i Italiji, nu kad je donieta odluka o invaziji na Jugoslaviju, Ustašama je ponovo dano zeleno svietlo da postroje svoje vojne jedinice.
1. travnja 1941. godine okupilo se i Pistoji u Italiji oko 300 Ustaša na čelu sa Poglavnikom Pavelićem. Postrojba ja nazvana Ustaški prodorni odjel, te je 10. travnja krenula put Zagreba, kamo je stigla 15. travnja. Odjel je zatim nazvan Bojnica Glavnog Ustaškog Stana a 29 svibnja naziva je promienjen u Bojna Glavnog Ustaškog Stana, da bi nakon nekoliko mjeseci konačno dobila ime Poglavnikova Tjelesna Bojna (PTB). Širom NDH još je prvih dana rata počelo stvaranje ustaških postrojbi. One su u početku različiro nazivane ( Utsaški odjeli, Ustaška straža, Ustaška vojska). 10. svibnja 1941. godine Poglavnik je izdao odredbu o utemeljenju Ustaške Vojnice. Stvoren je i Glavni stožer Ustaške Vojnice kojemu je dan zadatak da uzpostavi red medju mnogobrojnim neslužbeno postrojenim ustaškim postrojbama, te da ih podvrgne svom nadzoru. Glavnom stožeru je to pošlo za rukom krajem ljeta 1941. godine.
Prema odredbi o sastavu Ustaškog Pokreta od dana 23. lipnja 1941. godine Ustaška Vojnica je jedna od tri grane Ustaškog Pokreta (ostale dvie su političko-organizatrska grana i grana Ustaške Nadzorne Službe). Dielila se na Bojnu G. U. S.-a, redovite djelatne bojne, pripremne ustaške bojne, pričuvne ustaške bojne i Ustaški pomladak koji je kasnije prešao pod Ustašku Mladež. U Bojnu G. U. S.-a mogli su se primiti neoženjeni čarkari od 18 do 24 godine starosti i to Ustaše iz logora u inozemstvu, politički stradalnici iz nedavne prošlosti, braća i dieca gore navedenih, te najizabraniji ustaše iz redovitih djelatnih bojni.
Iz samostalnih ustaških satnija i vodova koji su postrojeni od travnja do kraja ljeta, postupno je do kraja 1941. godine stvoreno 12 djelatnih bojni:

1. ustaška djelatna bojna, Sarajevo
2. ustaška djelatna bojna, Sarajevo
3. ustaška djelatna bojna, Brčko
4. ustaška djelatna bojna, Jasenovac
5. ustaška djelatna bojna, Glina
6. ustaška djelatna bojna, Bosanski Novi
7. ustaška djelatna bojna, Dvor na Uni
8. ustaška djelatna bojna, Banj Luka
9. ustaška djelatna bojna, Zagreb
10. ustaška djelatna bojna, Slunj
11. ustaška djelatna bojna, Vrginmost
12. ustaška djelatna bojna, Kostajnica

Početkom 1942. godine formirano je još bojni, pa je njihov ukupni broj pri formiranju zdrugova iznosio 38.
Početkom 1942. godine pojedine bojne su grupirane u zdrugove. Tako je na primjer nastao Ličko-krbavski ustaški zdrug, a zatim su ljeti 1942. sve bojne uključene u četiri stajaća djelatna zdruga i to:

ustaški stajaći zdrug, Sarajevo
II. ustaški stajaći zdrug, Hrvatska Mitrovica
III. ustaški stajaći zdrug, Karlovac
IV. ustaški stajaći zdrug, Gospić
Krajem 1942. godine iz Sarajevske ustaške pukovnije (poznate Crne Legije) nastao je V. ustaški stajaći zdrug, a zatim su stvarani novi, tako da je do kraja 1944. godine postojalo 19 stajaćih zdrugova. Njihov broj još je povećan nakon stvaranja Hrvatskih Oružanih Snaga 1. prosinca 1944. g.
Formirani su i Poglavnikov Tjelesni Zdrug, Željeznička vojnica (kasniji Prometni zdrug), Pripremne bojne i Vojnica Njemačke narodne skupine.
Postrojbeni pregled za Ustašku stajaću vojnicu sredinom 1944. godine

ustaški stajaći zdrug, Sarajevo
II. ustaški stajaći zdrug, Donji Miholjac
III. ustaški stajaći zdrug, Karlovac
IV. ustaški stajaći zdrug, Gospić
V. ustaški stajaći zdrug, Koprivnica
VI. ustaški stajaći zdrug, Imotski
VII. ustaški stajaći zdrug, Drniš
VIII. ustaški stajaći zdrug, Kostajnica
IX. ustaški stajaći zdrug, Mostar
X. ustaški stajaći zdrug, Zagreb
XI. ustaški stajaći zdrug, Sarajevo
XII. ustaški stajaći zdrug, Tuzla
XIII. ustaški stajaći zdrug, Vinkovci
XIV. ustaški stajaći zdrug, Nova Gradiška
XV. ustaški stajaći zdrug, Zabok
XVI. ustaški stajaći zdrug, Brod
XVII ustaški stajaći zdrug, Ogulin
XVIII. ustaški stajaći zdrug, Otočac
Zagrebački ustaški posadni zdrug, Zagreb

Prema Zakonskoj odredbi o Ustaškoj Vojnici od 17. srpnja 1942. godine Ustaška Vojnica je sastavni dio Oružanih snaga NDH. Prema toj odredbi Ustaška vojnica sastojala se od 9 dielova:

1. Stajaći djelatni zdrugovi
2. Poglavnikovi tjelesni zdrugovi
3. Prometni zdrugovi
4. Hrvatsko oružništvo
5. Redarstvena straža
6. Nadzorna služba
7. Ustaška učilišta
8. Ustaška priprema
9. Stegovni i kazneni sud

Prema posebnim propisima u sklopu Ustaške vojnice nalazila se i Vojnica Njemačke narodne skupine (Einsatzstaffel). Ustaškom Vojnicom zapoviedalo je Zapovjedničtvo Ustaške Vojnice.

Ove temeljne odredbe proširene su u Zakonskoj odredbi o ustrojstvu, novačenju i popuni Stajaće ustaške vojnice i o činovima, berivima i osobnim odnosima njezinih pripadnika od 3. kolovoza 1942. godine. Prema toj odredbi Ustaška Vojnica podieljena je na vrste i suvrste oružja, te na struke. Vrste uružja bile su: pješaštvo, oklopništvo, konjaništvo, topništvo i opkoparstvo. Suvrste oružja su bile su dojavništvo, samovozništvo, zdravstvo i sudstvo, a struke su bile opskrbna, upravna, tehnička, duhovnička i glazbenička.
Ista odredba ozakonjuje novačenje mladih vojnih obveznika u Ustašku Vojnicu. Obvezno djelatno razdoblje trajalo je dvie godine kao i u Hrvatskom Domobranstvu. Služba u vojnici priznavala se kao i služba u domobranstvu.
Krajem 1941. godine Ustaška Vojnica brojala je 15000, a krajem 1944. oko 76000 časnika, dočasnika i vojničara.
Ljutu travu na ljutu ranu!

Kralju Dmitre Zvonimire - u tamnici tvoji su ratnici-tvoji Generali!
Bibo
Vojnik

Post Postao/la Bibo »

mozes li staviti brojcani omjer Hosa i partizana
Ja tako i tako mislim da srbiju treba spaliti.
LEGIONARI
Podurednik

Post Postao/la LEGIONARI »

Nu, bibo taj podatak moraš potražiti na internetu jer nemam podataka o snagama partizana u Hrvatskoj jer to nije bilo područje mog interesovanja.
ZDS
Ljutu travu na ljutu ranu!

Kralju Dmitre Zvonimire - u tamnici tvoji su ratnici-tvoji Generali!
zummann
Urednik

Post Postao/la zummann »

LEGIONARI je napisao/la:Nu, bibo taj podatak moraš potražiti na internetu jer nemam podataka o snagama partizana u Hrvatskoj jer to nije bilo područje mog interesovanja.
ZDS

Taj podatak nema nitko,stoga se na medjumrežju mogu naći izključivo lažni podatci raznih Koča Popovića,Kosta Nađa i sličnih,a koje citiraju dalje svi drugi autori koji su se bavili ovom tematikom.Brojka od oko pola milijuna šumskih razbojnika svrstanih u nekakve vojne formacie,a što se kroz nekakvu "poviest NOB-a" pokušava formalno nazvati "NOVJ" i sličnim zvučnim krilaticama,nije iztinita niti realna.To je možda brojka koja odgovara snazi i velični te uztrojstvu vojske DFRJ u toku okupacie tršćanske Zone B 1947.godine.Malo je vjerojatno da je šumska družba sastavljena od nepismenih srbskih i crnogorskih seljaka mogla ustrojstveno funkcionirati,pa i uz logističku i taktičku pomoć Britanaca,kao vojni sustav u takvom brojnom stanju koje se prolongira kroz oficijelnu "istorijsku" i "historijsku" znanost.

Poznata je i priznata činjenica postojanja oko pola miliona "boraca" koji su primali "boračke" mirovine u državi zle uzpomene,no zna se na koji su način sticana prava na te mirovine i koliko je trivialan bio sam postupak dobijanja iztih.Situacia je to vrlo slična ovoj našoj aktualnoj sa sudionicima Domovinskog rata,od kojih je upravo pola miliona branitelja,s tendenciom rasta od 20 000. novih umirovljenih branitelja godišnje što je naravno veliki paradoks i još veća socialna,politička i moralna negativna pojavnost.
Nikad ne prestati vikati već sipati bijes,
kao što vulkan riga lavinu.
U noćima mračnim bit gorući krijes,
što svijetli daleko,daleko u daljinu....
ZliJazavac
Vojnik

Post Postao/la ZliJazavac »

A mene zanima koliko je pripadnika vojnice preživjelo rat? Naravno, na to pitanje nitko nema odgovor, ali po mojoj procjeni, ne više od 10-ak tisuća. I to uglavnom mladih i neiskusnih kojima su komunisti poštedjeli život + nekolicina sretnika koji su se dokopali inozemstva i nisu izručeni od britanaca
zummann
Urednik

Post Postao/la zummann »

ZliJazavac je napisao/la:A mene zanima koliko je pripadnika vojnice preživjelo rat? Naravno, na to pitanje nitko nema odgovor, ali po mojoj procjeni, ne više od 10-ak tisuća. I to uglavnom mladih i neiskusnih kojima su komunisti poštedjeli život + nekolicina sretnika koji su se dokopali inozemstva i nisu izručeni od britanaca

Broj je definitivno daleko veći,no kako je velik broj vojničara završio u emigraciji,a oni koji su ostali se trudili potonuti u anonimnost zbog objektivnih razloga,težko je reći čak i odprilike koji bi to broj bio.Svakako nekoliko desetaka tisuća.Govorim o običnim vojničarima,neborbenom dielu vojnice uglavnom.
ZliJazavac
Vojnik

Post Postao/la ZliJazavac »

Zoom, nadam se da je tako bilo, ali ogromni broj ubijenih mi daje naslutiti da nije puno ustaša preživjelo. Ako se uzmu procjene od 70 000 vojničara i procjene od najmanje 50 000 pa do 150 000 žrtava kriznog puta, i onda još uzmeš u obzir da su partizani iz kolona najviše izvlačili ustaše... Uostalom u pričama mojih starih malo koji ustaša za kojeg oni znaju se izvukao nakon rata.
vonDocktor
Dorojnik

Post Postao/la vonDocktor »

gledajte pod ustase su se racunali i seoska obrana(primjerice husini odredi)
obuceni u u lose skrpane odore sa ustaskim znakovljem... tako da brojka je veca ali bas clanova ustaske vojnice 1941 je 15 000, 1942 broj raste na 20-30 000
"Ako vam je težak stijeg čestitosti utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti mi ćemo ga držati" VASI PRADJEDOVI
zummann
Urednik

Post Postao/la zummann »

Moja su oba djeda preživjela rat kao ustaše-iztina obojica ranjena i fizički i psihički,no su preživjeli.Jedan je zarobljen u Sloveniji i prošao dio Križnog puta do Varaždnina gdje je bio nastrieljen u biegu neposredno prie strieljanja.Uzpio je pobjeći i preživjeti te je umro u dubokoj starosti od raka.Drugi je iz bolnice iz Zg odpušten kao zaliečeni ranjenik te se uzpio u posljednjim mjesecima rata vratiti u rodno selo gdje je dočekao srbske osloboditelje od kojih se skrivao punih 6. mjeseci u sjeniku jerbo su ga tražili svaki drugi dan.Takodjer je dočekao pristojne godine i uzpio na sreću prenieti svoja izkustva i uvjerenja na potomke.

Poznavao sam,ili poznajem najmanje dvadesetak pripadnika UV-a koji su preživjeli rat,bez sumnje neki vrlo težko,te se podpuno afirmirali u godinama nakon rata ne zaboravivši što su i tko su u jednom trenutku svoga života bili ili predstavljali,i ne zaboravivši podsjećati mladje na proživljeno.

Na žalost se velik broj naših ljudi u godinama nakon rata rasuo po cielom svietu potonuvši u anonimnost.Mnogi su mienjali imena i osobne podatke kako bi izbjegli progone,te nisu imali prilike u svom životu iznieti nikome svoja izkustva.Mnogi su se nadalje i namjerno distancirali od svojih i sebe samih ostavivši iza sebe sve proživljeno kao i sve aktere proživljenog.Nekoliko je slučajeva poznato u kojima su hrvatski visoki častnici ili osobe iz političkog vodstva Pokreta učinili upravo posljednje.

I na kraju,željezna zavjesa iza koje smo nakon rata završili prekinula je niti izmedju onih koji su ostali i onih koji su morali otići te je time izgubljen kontinuitet koji se vjerojatno nikada neće moći ponovno uzpostaviti.Mnoge su osobe nestale sa lica zemlje posljednjih 50. godina dok su oni koji su ostali zbog vlastitog dobra nastojali zaboraviti najveću tragediu našeg naroda posljednjih 300.godina,pa je tako lako moguće kako ćemo težko ikada moći skupiti sva imena ili barem doznati okvirno brojku,onih koji su postradali za hrvatsku stvar u ratu ai nakon rata.Pismohrana MINDOM-a koja je nakon rata odnešena u Beograd vjerojatno nikada neće vidjeti svietlo hrvatskog neba,ako uobće još postoji,pa ostaje mukotrpno slagati taj mozaik hrvatskih žrtava kamenčić po kamenčić skupljajući ih širom svieta.
Odgovorite