Koliko jest bilo članova i ratnika Ustaške vojnice?

''Ti hrvatski narode ne očekuješ svoga spasa od gavana i bogatuna...''
ZliJazavac
Vojnik

Re: Koliko jest bilo članova i ratnika Ustaške vojnice?

Post Postao/la ZliJazavac »

6 članova moje obitelji je bilo u ustašama, od toga jedan luburićevac a svi ostali u seoskim stražama. Sve su ih pobili komunisti. Moja baka je čitav život potiskivala uspomene a sad je to sve navrlo na površinu i ne prođe dan da ne spomene 'naše jadne mrtve' i priču o trideset uglednih ljudi iz kraja koji su sami sebi morali kopati jamu.
zummann
Urednik

Post Postao/la zummann »

S nama su,zliko.

Bez obzira na statistiku,ono što je važno je da je duh onoga za što su te desetine tisuća izginule još uviek živ i prisutan.Obveza je svima nama pronositi ga,ujedno čast i dužnost.

ZDS!
Nikad ne prestati vikati već sipati bijes,
kao što vulkan riga lavinu.
U noćima mračnim bit gorući krijes,
što svijetli daleko,daleko u daljinu....
assault
Vojnik

Post Postao/la assault »

Tako je,sličan slučaj je i kod mene,samo dok živi uspomena i spomen o njima žive i oni sami,a živit če dok god i mi živimo!!!

ZDS
Aj Sveti Ante ajmo u Ustaše da vratimo što je bilo naše
flick
Vojnik

Post Postao/la flick »

ZliJazavac je napisao/la:Zoom, nadam se da je tako bilo, ali ogromni broj ubijenih mi daje naslutiti da nije puno ustaša preživjelo. Ako se uzmu procjene od 70 000 vojničara i procjene od najmanje 50 000 pa do 150 000 žrtava kriznog puta, i onda još uzmeš u obzir da su partizani iz kolona najviše izvlačili ustaše... Uostalom u pričama mojih starih malo koji ustaša za kojeg oni znaju se izvukao nakon rata.
Evo moj djed je bio u Ustasama skoro cijeli rat (5. ustaska bojna, Glina), prezivio pokusaje likvidacija nakon rata, nije nikad emigrirao, umro je na zalost relativno mlad prije dvadesetak godina.
Njegov brat je takodjer bio Ustasa, prezivio Krizni Put, ali na zalost sa teskim zdravstvenim posljedicama, takodjer je zivio u Hrvatskoj do smrti.

Ovo samo navodim kao osobni primjer da tifusari ipak nisu uspjeli pobit sve Ustase.
Jer da jesu ne bi niti ja ovo pisao jer se ne bi nikad rodio moj otac, pa ni ja. :mrgreen:
HANAODomagoj1929
Vojnik

Post Postao/la HANAODomagoj1929 »

Moj pradjed ustaša je preživio zahvaljujući jednom partizanu koji ga je poznavao od prije rata i izvukao iz logora 45.-e, nabio mu titovku na glavu i rekao sad si vojnik JA. Tek nakon tri godine službe u JA se vratio kući, ali je umro vrlo mlad zbog narušenog zdravlja i cijeli život se skrivao doma i praktički bojao izići van iz kuće. Znam još nekoliko ustaša koji su preživjeli, ali svaki od njih ima neki poseban razlog zašto je preživio, najčešće su ih izvlačili partizani koje su poznavali ili su ih partizani unovačili da im nešto pomažu oko administracije i slično pa ih poštedjeli, ali to su većinom bili mlađi ustaše koji su kasnije otišli u vojsku. Međutim, praktički ne znam za nijednog koji je preživio rat, a da je prešao križni put i vratio se bez problema, većinom ih je sreća ili neke posebne okolnosti spasila. Pogotovo nije preživio nijedan stariji ustaša koji je bio poznatiji kao žešći i zagriženiji, časnik, uglednik, politički angažiran ili bilo koji a da se nečim isticao. Što se tiče domobrana, i njima je puno sreća pomagala. Nije bilo baš pravila, sve je ovisilo o trenutku, jesu li u ovom logoru ili onom. Znam za neke domobrane koji se nikad nisu vratili iz logora Šent Vid, dok su neki njihovi prijatelji iz društva uspjeli jer su se prijavali da idu u neki drugi logor, puka sreća. Mnogi od njih koji se nikad nisu vratili su imali tek 17, 18 godina. Opće rasulo, ali ustaše i politički angažirani ljudi po selima su najviše nadrapali. Ovim lokanim tabornicima, logornicima ili običnim časnicima, a mnogi su od njih bili predratni HSS-ovci su praktički pobijene cijele obitelji, sve im oduzeto i potpuno uništena njihova imanja i obitelji. Danas za te brojne obitelji nitko ni ne zna, a nekad su to bili najjači, najbogatiji, najugledniji, najpoduzetniji, najobrazovaniji i po svemu najbolji dio zajednice u mome kraju, angažiran u prijeratnom HSS-u, Hrvatskom Radiši i slično. Po mojem osobnom mišljenju u RH i BiH pravih ustaša nakon rata nije ostalo više od 10-15 000 i to su debelom većinom bili mlađi, obični vojnici, mnogi mobilizirani, a ne dragovoljci i neiskusniji. Mnogi od njih su mladi umrli zbog psihičkih i fizičkih posljedica maltretiranja, propili se, uništili si obitelji, uglavnom sve tužne priče i osobne i obiteljske sudbine.
" Pod znakom srpa i čekića ide onaj koji nikada u ruci čekića imao nije. Pod tim znakom djeluju oni koji možda svojim vlastitim očima u naravi nikada srpa ni vidjeli nisu. "

" Naše je ime naš program, a zovemo se Drina. "
Francetić DR
Vojnik

Post Postao/la Francetić DR »

Moji svi izginuše, bilo u borbi bilo na Bleiburgu. A sve Ustaše iz mog mjesta su pobili lokalni partizani, nitko nije preživio kraj rata.
Veseli se tužna mati, padoše ti vrli sini,
ko junaci, ko Hrvati, daše krvcu domovini!

Oj Ustaše, Ustaše, čuvajte nam ono naše,
čuvaj te nam našeg ptića, ANTU PAVELIĆA!
ZliJazavac
Vojnik

Post Postao/la ZliJazavac »

Francetić DR je napisao/la:Moji svi izginuše, bilo u borbi bilo na Bleiburgu. A sve Ustaše iz mog mjesta su pobili lokalni partizani, nitko nije preživio kraj rata.
Tako je bilo i s mojima u okolici Zadra, već sam napisao gore. Sve je to ovisilo o mjesnim komunistima koji su uglavnom osobno poznavali te ljude i određivali ko će biti ubijen. Tamo gdje im partija nije isprala mozak, događalo se ponekad da bi se većina hrvatskih vojnika vratila kući. Kod mene se niko nije vratio.
Francetić DR
Vojnik

Post Postao/la Francetić DR »

Kod mene i nije mogo, svi su bili u Crnoj Legiji s Francetićom, a njima se na kraju nije praštalo. Samo postoje saznanja da su poginuli časno, u borbi, a ne onako na kraju...
Veseli se tužna mati, padoše ti vrli sini,
ko junaci, ko Hrvati, daše krvcu domovini!

Oj Ustaše, Ustaše, čuvajte nam ono naše,
čuvaj te nam našeg ptića, ANTU PAVELIĆA!
Odgovorite