Muslimani i hrvatski nacionalizam 1941. - 1945.

''Neka se osuši desnica moja Bože, ako zaboravim svoju svetu crkvu, svoj dom i narod..''

Moderator/ica: LEGIONARI

Odgovorite
jodevcic
Rojnik
Kontakt:

Muslimani i hrvatski nacionalizam 1941. - 1945.

Post Postao/la jodevcic »

Nada Kisić Kolanović:

Iz predgovora:

Ovo je knjiga o hrvatsko-muslimanskim odnosima 1941. — 1945. nastala tijekom rada na znanstvenome projektu Hrvatskoga instituta za povijest u Zagrebu s ciljem što cjelovitije obrade povijesne problematike Nezavisne Države Hrvatske. U svome idealnom obliku istraživanje hrvatskoga nacionalnog diskursa prema muslimanima i islamu moglo bi se rukovoditi intencijom da se u povijesti drugih pronađu elementi vlastite povijesti.
Diskurs prema bosanskohercegovačkim muslimanima u osnovi je stvoren u ideologiji Stranke prava potkraj 19. st. kada je pod utjecajem Ante Starčevića ojačalo uvjerenje da su muslimani u Bosni i Hercegovini dio hrvatskoga etnosa. Radikalna nacionalistička elita u NDH 1941. — 1945. taj je diskurs dovela do svojih krajnjih granica. Širenjem upravne i kulturne mreže na BiH 1941. u jezgri ustaškoga nacionalizma našao se islam kao dio hrvatskoga kulturnog identiteta. Pozitivni stereotipi prema islamskoj kulturnoj baštini potencirani su kako bi se skovala prisna veza između hrvatske države i muslimana. Istodobno, propast NDH vremensko je razmeđe nakon kojega blijedi predodžba o hrvatskom etnicitetu muslimana koju su iznosili uzastopni naraštaji hrvatskih nacionalista. Kategorija „Hrvati islamske vjeroispovijesti" definitivno je prešla u područje historiografske refleksije.

Objavio: www.isp.hr
Ljepo li je Hrvat biti majko hvala ti.Vjera u Boga i Hrvatska sloga.Bog i Hrvati
Pravaštvo, Vjera i Domoljube to nas treba da vodi jel to je odlika svakog pravog Hrvata

Hrvatski Pravaški Dom
hrvatski-pravaski-dom.webnode.hr
jodevcic
Rojnik
Kontakt:

Re: Muslimani i hrvatski nacionalizam 1941. - 1945.

Post Postao/la jodevcic »

Knjiga se može naručiti kod nakladnika "Školska knjiga", Masarykova 28, Zagreb, telefon: 4830 - 511

Cijena: 280,00 kuna...

Knjiga je izašla u suizdanju Hrvatskog instituta za povijest i Školske knjige
Ljepo li je Hrvat biti majko hvala ti.Vjera u Boga i Hrvatska sloga.Bog i Hrvati
Pravaštvo, Vjera i Domoljube to nas treba da vodi jel to je odlika svakog pravog Hrvata

Hrvatski Pravaški Dom
hrvatski-pravaski-dom.webnode.hr
vonDocktor
Dorojnik

Post Postao/la vonDocktor »

Imam osjechaj da je ova knjiga protu pravaška, u smislu da nastoji odvojiti Hrvate muslimane od Hrvata katolika. Te da ih nastoji navest na opredjeljenje za novi narod Bošnjački.
"Ako vam je težak stijeg čestitosti utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti mi ćemo ga držati" VASI PRADJEDOVI
zummann
Urednik

Post Postao/la zummann »

Autorica je stasala i stekla obrazovanje te akademski ugled u krilu real-socializma,pa su joj i djela uglavnom više negnuta lievo i partijski obojana nego znanstveno i poviestno objektivna.S obzirom na činjenicu kako joj je najznačajnije znanstveno djelo Hebrangova autobiografia,ne treba puno dvojiti u orientaciu kako same autorice,tako i njenih djela.

Ukoliko smatrate kako ova obaviest ne zaslužuje svoje miesto ovdje recite kako bismo pobrisali ovu temu.

ZDS!
Nikad ne prestati vikati već sipati bijes,
kao što vulkan riga lavinu.
U noćima mračnim bit gorući krijes,
što svijetli daleko,daleko u daljinu....
LEGIONARI
Podurednik

Post Postao/la LEGIONARI »

Svaka tema je dobrodošla koja zadire u Hrvatsku prošlost u vremenu
od 1940 1945 pa i dalje do 1990. Za autora si dobro rekao zumman
ali treba čitati jer svaki osvješteni i domoljubni Hrvat koji voli svoju domovinu i proučava njenu prošlost mora svakako sam razlučit
koji autor piše dobronamjerno a koji drmi na tragovuima velikosr bske komunističke represivne ideologije o povijesti Hrvatskog naroda. Eto u večernjem je u 6. nastavaka izašlo djelo Martine Grahek Ravančić - povjesničarke naših dana za koju sam čuo da piše
vrlo iztinito o zbivanjima o Bleiburgu pa me i živo interesira i nestrpljivo iščekujem njezinu knjigu koja će u izdanju večernjeg ići u prodaju najvjerojatnije u travnju mjesecu. ZDS
Ljutu travu na ljutu ranu!

Kralju Dmitre Zvonimire - u tamnici tvoji su ratnici-tvoji Generali!
Odgovorite