Pavao Ritter Vitezović: Croatia rediviva

''Neka se osuši desnica moja Bože, ako zaboravim svoju svetu crkvu, svoj dom i narod..''

Moderator/ica: LEGIONARI

Odgovorite
dane-croatia
Podurednik
Kontakt:

Pavao Ritter Vitezović: Croatia rediviva

Post Postao/la dane-croatia »

Pavao Ritter Vitezović, Croatia rediviva, Zagreb, 1700.

Vitezović je bio u povjerenstvu za razgraničenje s Turskom i Mletačkom Republikom u svojstvu stručnoga savjetnika austrijskom carskom povjereniku pukovniku Marsigliju komu je uputio spomenicu u kojoj kaže da Hrvatskoj pripadaju svi krajevi u kojima žive Hrvati, Srbi i Slovenci. Hrvatska je za njega od Istre do Raške i ljut je što Austrija čini područne ustupke Turcima i Mlečanima. Nekadašnji je Ilirik podielio na pet zemalja: Hrvatsku Primorsku, Hrvatsku Zagorsku (u njoj je Bosna), Hrvatsku Savsku ili međuriečnu, Hrvatsku ovostranu (Istra i Kranjska) i Hrvatsku onostranu (Srbija). Te je svoje stavove ponovio u djelu Croatia rediviva (Oživjela Hrvatska), U njemu Hrvatsku dieli na Bielu (u koju spadaju Dalmacija, Hrvatska, Slovinska zemlja, Kranjska, Koruška i Štajerska) i Crvenu (u koju spadaju Srbija, Makedonija, Bugarska i Trakija). Predlaže da car nosi naslov kralja čitave Hrvatske (totiusque Croatiae) umjesto da se u naslovu nabrajaju Dalmacija, Hrvatska, Slavonija, Rama i Srbija.

1997. je izdan hrvatski prievod u dva izdanja:
Latina et Graeca je objavila prievod od Zrinke Blažević, a Golden marketing prievod od Zlatka Pleše.

Ako netko zna je li toga ima za kupit neka kaže, ja ću se svakako razpitati za to. Ovo djelo po meni može izvrsno začepiti gubicu velikosrbima, jer njihove zamisli o nekoj Velikoj Srbiji su došle 250 god. nakon ovoga. A što je najbolje u vrieme kad je Vitezović ovo napisao niti jedan se Srbin nije bunio. Najgore j ešto su naši Ilirci poslije obrnuli stvari, te na Vitezovića gledali kao na preteću Ilirizma, a one je zapravo bio preteća Starčevića.
Odgovorite